بازاریابی محتوا در مقایسه با بازاریابی دیجیتال- کدام یک برای کسب و کار شما مناسب تر است؟

زمانی که شما به اینکه کدام استراتژی بازاریابی برای کسب و کار شما مناسب تر است، فکر می کنید، ذهن شما به کدام سمت می رود؟ احتمالا مستقیم به سمت فروش می رود! آیا می دانستید که استفاده از محتوا برای ایجاد کسب و کار خود به همان اندازه استفاده از استراتژی های بازاریابی دیجیتال اهمیت دارد؟ اما آیا واقعا تفاوت بین بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ را می دانید؟

کسب و کار شما چه استراتژی هایی را باید بکار بگیرد و از چه زمانی شروع کند؟ ما تمام این پاسخ ها را داریم که به شما کمک می کند که یک استراتژی بازاریابی کاملی را انتخاب کنید که آیا این امر توسط بازاریابی دیجیتال اجرایی شود یا بازاریابی محتوا.

بازاریابی محتوا در مقایسه با بازاریابی دیجیتال:

محتوا می تواند از نوشتن یک پست و وبلاگ نویسی باشد تا ایجاد عکس، فیلم و حتی پادکست. چرا می خواهید روی جذب مشتریان بالقوه تمرکز کنید و فقط فروش را انجام ندهید؟

بازاریابی محتوا باعث افزایش علاقه مشتری به یک برند می شود. به عبارت دیگر، این امر باعث می شود تا مردم از برند شما آگاهی یابند و این در دستیابی و حفظ مشتری مهم است. وقتی شما واقعا محتوای عالی تولید می کنید، مردم از محصول یا خدمات شما هیجان زده می شوند.

از طریق تولید محتوا نیز می توانید با مشتریان خود روابط قابل اعتماد و پایدار برقرار کنید. به عنوان مثال، وبلاگ موجود در وب سایت شما می تواند برای پاسخ به سوالات مشتری شود و درصورت نوشتن محتوای با کیفیت، شما به یک متخصص قابل اعتماد تبدیل خواهید شد.

زمانی که مشتریان به آنچه می گویید اعتماد پیدا می کنند این بدان معناست که به محصول یا خدمات شما نیز اعتماد می کنند و تمایل بیشتری به خرید از شما دارند. از طرفی دیگر، بازاریابی دیجیتال شامل روش هایی مانند PPC، SEO یا اجرای تبلیغات در رسانه های اجتماعی است. نقش یازاریابی دیجیتال این است که مشتریان را وادار به فراتر رفتن از صفحه نتایج جستجو کند. پس از اینکه تبلیغات شما آنها را به وب سایت شما رساند، این وظیفه شماست که اطمینان حاصل کنید که آن صفحه جذاب، بهینه شده و آسان برای هدایت است. بنابراین تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال در چیست؟ توضیح ساده این است که بازاریابی محتوا عمدتا روی تعامل متمرکز است درحالیکه بازاریابی دیجیتال بر روی فروش متمرکز است.

انواع بازاریابی محتوا در مقایسه با بازاریابی دیجیتال:

محتوا…، خب محتواست. این کلمات، تصاویر، فیلم ها و اصوات باکیفیت هستند که برای جذب مخاطبان شما استفاده می شوند. بنابراین انواع بازاریابی محتوا در مقابل بازاریابی دیجیتال چه هستند؟

1- وبلاگ:

مطمئنا باید به طور منظم وبلاگ نویسی را انجام دهید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، وبلاگ نویسی ابزاری برای اعتمادسازی است. اگر محتوای باکیفیت را با دقت انتخاب کنید، خوانندگان، شما را متخصص می دانند! وبلاگ نویسی همچنین می تواند به افزایش رتبه شما در جستجو کمک کند. شما درواقع می توانید محتوایی را در وبلاگ خود بنویسید که برای موتورهای جستجو بهینه شده است. وبلاگ نویسی اگر به درستی انجام شود وبلاگ شما در بالای نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود و محتوای شما در دید بیشتری قرار می گیرد.

زمانی که وبلاگ نویسی را شروع می کنید، مهم است که برنامه وبلاگ خود را تعریف کنید. این شامل تعداد دفعات ارسال در ماه و زمان ارسال و همچنین لیستی از مباحث و عکس های احتمالی موردنظر شما می باشد. یک برنامه به شما کمک می کند تا در مسیر بمانید و هرگز پستی را از دست ندهید.

ایجاد مباحث وبلاگ به ویژه اگر تازه وارد وبلاگ نویسی شده اید، می تواند چالش برانگیز باشد. درباره آنچه که کسب و کار شما به بهترین وجه انجام می دهد، بنویسید. داستان برندتان را به مشتریان نشان دهید یا درمورد روندهای جدید در بازار خود بحث کنید. با یک عنوان جذاب برای جذب مخاطبان خود شروع کنید و سپس از مطالب عالی برای جلب توجه آنها استفاده کنید. این مهم است که بدانید مخاطبان تان چه کسانی هستند و از یک وبلاگ چه می خواهند.

وبلاگ شما چندین هدف را ارائه می دهد اما مهمترین آنها این است که اطلاعاتی را برای مخاطبان خود اراده دهید که برای آنها باارزش باشد. یکی از بهترین راه های یافتن اینکه بدانید آیا آنها از مطالب شما لذت می برند یا نه این است که به تجزیه و تحلیل در وب سایت خود بنگرید تا ببینید مردم به طور معمول چه مدت به مرور وبلاگ شما می پردازند. همچنین می توانید از آنها بازخورد بخواهید که آیا محتوای شما برای آنها مفید است یا نه.

سوال بپرسید: 

بله، از دنبال کنندگان خود سوالاتی را در پلتفرم هایی مانند فیسبوک یا اینستاگرام بپرسید. این، افراد را به تعامل وا میدارد و یک بحث ادامه می یابد. فقط پرسیدن سوالات کافی نیست، شما همچنین باید به سوالات آنها نیز پاسخ دهید! مردم دوست ندارند نادیده گرفته شوند. درواقع مردم دوست دارند که برندها در پلتفرم های رسانه های اجتماعی با آنها ارتباط برقرار کنند. با مردم گفتگو کنید. احترام آنها را بدست آورید و در آینده که آنها به خرید می روند، برخورد آنلاین شما را به یاد خواهند آورد.

تشویق کنید:

تمام بخش های محتوا نباید شامل محصول، خدمات یا برند شما باشد. گاهی کمی تشویق مشتریان می تواند به آنها و همچنین شما سود برساند! این نشان می دهد که شما به افرادی که کالای شما را خریداری می کنند، اهمیت می دهید.

ارسال عکس:

کلمات همه چیز نیستند. این را باور می کنید یا نه اما یک عکس می تواند در مورد برند شما چیزهای زیادی بگوید، این محتوا محسوب می شود! هنگام ارسال عکس در فیسبوک، اینستاگرام یا هر پلتفرم دیگری مهم است که عکس های با کیفیت بالا داشته باشید. علاوه بر کیفیت بالا، عکس باید داستانی را بیان کند یا به نوعی آموزنده باشد. یک عکس و یک عنوان ساده یک روش خوب برای تفکیک پست های طولانی تر است. به آنچه می نویسید، فکر کنید. ممکن است ناچیز به نظر برسد اما اگر برای تصحیح آنچه که پست می کنید وقت بگذارید، ROI شما شما بسیار بالاتر خواهد بود.

اینفوگرافیک ها:

اینفوگرافیک ها روشی آموزشی و سرگرم کننده برای به اشتراک گذاری اطلاعات با مخاطبان تان است.

ویدئو:

ما در عصر رضایت فوری زندگی می کنیم. گاهی اوقات فراگرفتن و تحلیل اطلاعات از طریق ویدئو برای افراد آسان تر است. بسته به نوع محتوا و مخاطبان خود می توانید از فیلم برای به روز رسانی محتوای خود استفاده کنید. اگر یک فیلم قوی دارید ممکن است با ابتکار عمل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برند شما یا خرید اقدام کنند.

محتوای سرگرم کننده:

این شامل memes، لیست پخش، داستان های اینستاگرام و موارد دیگر می شود. نکته در اینجا، خلاقیت است. با موضوعی روبرو شوید که می تواند در برابر تمام سروصداهای رسانه های اجتماعی ایستادگی کند. تجارت خود را در پشت صحنه در استوری اینستاگرام یا اسنپ چت خود نشان دهید. این یک محتوا با آرامش بیشتر است که می توانید شخصیت برند خود را به نمایش بگذارید.

در اینستاگرام مسابقه راه بیندازید. مسابقه ها هم می توانند محتوا باشند! از این گذشته، شما هیچ چیزی نمی فروشید و آیا می دانید که می توانید با همکاری با سایر افراد یا افراد تاثیرگذار در بازار خود درآمد کسب کنید. هردوی شما می توانید از دو مجموعه دنبال کنندگان خود سود ببرید.

انواع مختلفی از مطالب وجود دارند که می توانید تولید کنید. اما فقط محتوای خوب تولید نکنید، محتوایی تولید کنید که موجب تعامل و تبدیل شود. منظور از بازاریابی محتوا، فروش نیست اما اگر این کار را به درستی انجام دهید محتوا می تواند منجر به تبدیل شود.

اکنون به سمت انواع بازاریابی دیجیتال بروید.این جایی است که استراتژی های فروش شما وارد می شود. آنها باید به همان اندازه بازاریابی محتوای شما قوی باشند.

سئو: 

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو شامل تکنیک هایی است که باعث می شود تا به افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما از طریق موتورهای جستجو هستند، معرفی شوید. درواقع سئو به مجموعه ای از تاکتیک ها و دستورالعمل هایی گفته می شود که اگر به درستی انجام شوند منجر به بهتر شدن جایگاه سایت شما در موتورهای جستجو و افزایش بازدید سایت و هدایت ترافیک بیشتر می شوند. اگر بهینه سازی را به درستی انجام دهید، زمانی که مشتری کلمات کلیدی شما را جستجو می کند سرانجام وب سایت شما ظاهر می شود. خیلی ساده است، اگر وب سایت شما بهینه نشده باشد، مشتریان بالقوه آن را نمی بینند و شما آنچنان فروشی نخواهید داشت.

PPC:

اگر با سئو آشنایی دارید احتمالا PPC یا همان “به ازای هر کلیک پرداخت” را شنیده اید. پرداخت به ازای هر کلیک نوعی از تبلیغات اینترنتی است که در آن سفارش دهنده آگهی به ازای تعداد کلیک هایی که روی تبلیغ می شود مبلغی را پرداخت می کند. باتوجه به اینکه هدف اغلب سفارش دهندگان افزایش میزان بازدید و ترافیک وب سایت است. این نوع از تبلیغات از محبوبیت بالایی برخوردار است.

تبلیغات رسانه های اجتماعی:

درست مانند بازاریابی محتوا می توانید از روش های مشابه در تبلیغات دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنید.

بازاریابی دیجیتال شامل تبلیغات اسپانسری و همچنین بازاریابی مجدد می شود. آگهی تبلیغات اسپانسری زمانی است که یک برند برای تبلیغ پست رسانه های اجتماعی خود هزینه پرداخت می کنند. هدف کلی شما این است که مشتری آگهی شما را ببیند و از شما خرید کند. تبلیغات بازاریابی مجدد قطعا باید بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد. آنها می توانند بعد از کلیک کردن بر روی تبلیغات شما یا اضافه کردن چیزی به سبد خرید خود به جذب مشتریانی بپردازند که قبلا نتوانسته اند خرید کنند.

تبلیغات خود را جذاب کنید. گاهی این کافی نیست که وقتی می خواهید محصول یا خدمات خود را بفروشید فقط عکس را با یک عنوان ارسال کنید. این می تواند در میان میلیون ها پست روزانه از بین برود. عکس های خود را سرگرم کننده و جذاب کنید تا بتوانید هرچه بیشتر مشتریان را جذب کنید.

بازاریابی محتوا در مقابل بازاریابی دیجیتال که با هم کار می کنند:

اگر می خواهید تصمیم بگیرید که بین بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال کدام را انتخاب کنید، اصلا مجبور نیستید که فقط یکی را انتخاب کنید. چرا که تلفیق این استراتژی های بازاریابی در صورت استفاده صحیح موجب افزایش تعامل و فروش خواهد شد. هرکدام در جذب مشتری به برند شما و تبدیل آنها به دنبال کنندگان وفادار نقش دارند. بازاریابی محتوا در بازاریابی دیجیتال در هم تنیده است. با ایجاد محتوا می توانید از بازاریابی رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری آن محتوا در رسانه های اجتماعی به منظور تبدیل به مشتری استفاده کنید.

امیر نیک خواه

مدیرعامل گروه توسعه صادرات ایران مدیوم

پاسخ دهید