4 روش ساده برای ایجاد سریع وفاداری مشتری آنلاین:

تحقیقات نشان داده است که بدست آوردن مشتری جدید می تواند 5 برابر بیشتر از حفظ مشتری موجود هزینه اشته باشد. حتی 5 درصد افزایش در حفظ مشتری می تواند سود شما را 25 تا 95 درصد افزایش دهد.

بنابراین چه چیزی به برخی از برندها این امکان را می دهد تا مشتریان را با نرخ بالاتر از سایرین حفظ کنند؟ خواه این نتیجه داشتن یک محصول واقعا منحصر به فرد یا ارائه خدمات باکیفیت است، برندهایی که موفق به حفظ مشتریان شده اند، به شدت برروی ایجاد سریع حس سریع وفاداری مشتری ( و مشابه سازی آن رابطه) متمرکز شده اند.

برندهای موفق، به ویژه در فضای تجارت الکترونیک، سعی در ایجاد فوری وفاداری مشتری پس از انجام اولین معامله دارند.

خبر خوب این است که شما نیز می توانید با چند تکنیک ساده این کار را انجام دهید:

1- ارائه خدمات باکیفیت به طور مداوم:

اگرچه ممکن است این نکته واضح به نظر برسد، اما برای خلق مشتری ثابت، مواردی هستند که از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند. یک محصول عالی باید با ارائه خدمات پس از فروش تضمین شود، اطمینان حاصل کنید که مشتریان می خواهند در آینده تجارت با شما را ادامه دهند.

اسمیت، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Modern Tie می گوید:” شما هرگز نمی توانید فرض کنید که مشتریان می توانند بدون داشتن هرگونه سوال یا مشکلی، فرآیند خرید خود را انجام دهند. به همین دلیل است که ما از یک ابزار چت (گفتگوی) آنلاین استفاده می کنیم تا مشتریان درصورت داشتن سوال یا نگرانی در زمان واقعی کمک بگیرند. کسب و کارهای آنلاین همچنین باید دارای شماره تماسی باشند که به راحتی در دسترس است تا مشتریان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. گاهی مواردی وجود دارند که فقط با صحبت با یک شخص واقعی قابل حل است.”

به وضوح تعیین سیاست های حمل و نقل و عودت کالا و دسترسی آسان به کارکنان پشتیبانی مشتری کمک خواهد کرد تا مشتریان احساس ارزش کنند و احتمال خرید مجدد آنها از شما افزایش می یابد.

2- در رسانه های اجتماعی ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید:

رساه های اجتماعی راهی عالی برای به اشتراک گذاری اطلاعات درمورد محصولات جدید یا ایجاد آگاهی مداوم برای برند شماست. به همین ترتیب، وب سایت شما باید پیوندهایی به حساب های رسانه های اجتماعی تان ارائه دهد تا مشتریان پس از خرید بتوانند ارتباط خود را با شما حفظ کنند.

مهم تر از همه،شما باید این امکان را برای بازدیدکنندگان از وب سایت خود فراهم سازید که رسانه های اجتماعی شما را دنبال کنند. زیرا از این طریق نیز می توانید داستان و هویت برند خود را به نمایش بگذارید. داده های رسانه های اجتماعی نشان می دهد که 86 درصد از مصرف کنندگان می دانند که “اعتبار” عنصر مهمی در تصمیم گیری برای حمایت از برندها است. به طور طبیعی، این بدان معناست که محتوای رسانه های اجتماعی شما نیز باید این حس “اعتبار” را بدهد.

گری استیونس، بنیانگذار سایت آموزش آنلاین با محوریت فناوری، Hosting Canada، مدتهاست که از رسانه های اجتماعی برای افزودن عنصر انسانی به برند خود استفاده می کند. او توضیح می دهد که ،”ما از چند سال پیش در فضای طراحی سایت شروع کردیم و سریع متوجه شدیم که اطلاعات با کیفیت کافی برای کمک به افراد برای شروع کار با وب سایت های خود وجود ندارند. پلتفرم هایی مانند توئیتر و لینکدین به مقاصد مفیدی تبدیل شده اند که نه تنها محتوای جدیدی را به اشتراک می گذارند بلکه مستقیما با خوانندگان ما ارتباط برقرار می کنند، ایده ها و موضوعات جدیدی را جمع آوری می کنند، به سوالات عمیق تر پاسخ می دهند و روابط مان را به سطح بالاتری می رسانند.”

هنگامی که به وب سایت و حساب های رسانه های اجتماعی خود اجازه می دهید تا به طور هماهنگ کار کنند، این اثر ترکیبی می تواند رشد را در پایگاه مشتری شما به طور چشمگیری سرعت بخشد. بلافاصله پس از اتمام اولین خریدشان، به مشتریان این فرصت را دهید تا فعال ترین حساب رسانه های اجتماعی شما رادنبال کنند.

3- ثبت نام در خبرنامه را آسان کنید:

به طور کلی، خبرنامه های الکترونیکی یکی از موثرترین راه ها برای دستیابی مستمر برندها به مشتریان تلقی می شود. نه تنها ایمیل بیشتر از یک پست رسانه های اجتماعی به دست مشتریان شما می رسد، بلکه هنگامی که یک ایمیل شخصی سازی شود، می تواند فروش شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

با ایجاد فرآیند ثبت نام ایمیل تا حد امکان بدون اجباری، فروشگاه های آنلاین می توانند لیست های خود را با سرعت بیشتری رشد دهند. خصوصا با ایجاد انگیزه بازدیدکنندگان با کد تخفیف یا پیشنهاد ارسال رایگان در ازای پیوستن به لیست ایمیل شما.

4- از علتی که به آن اهمیت می دهید، حمایت کنید:

اسمیت می افزاید:”بخش اصلی معتبر بودن شما داشتن دلیلی است که کسب و کارتان در پی آن است. برای ما، که از تجربیات زندگی قبلی با اعتیاد به مواد مخدر ناشی می شود، حمایت از آموزش و درمان این بحران است. مهم نیست که چه نوع کالایی را می فروشید، اگر بتوانید آن را به یک دلیل معنادار گره بزنید، فورا با برخی از مشتریان ارتباط قوی تری برقرار خواهید کرد.

در حقیقت، داده های نظرسنجی از Clutch نشان می دهد که ارتباط برند شما به یک دلیل معنادار می تواند برای دستیابی و حفظ مشتریان جدید مهم باشد. طبق این نظرسنجی در سال 2019، از نظر 71 درصد از مشتریان، موضع گیری اجتماعی مهم است. در حالیکه، 75 درصد از شرکتی خرید می کنند که از موضوعی که با آن موافق هستند، پشتیبانی می کنند.

گفته می شود که صاحبان کسب و کار باید نسبت به مباحث تفرقه انداز سیاسی محتاط باشند، زیرا یک موضع گیری بسیار مستبد می تواند برخی از مشتریان بالقوه شما را بیگانه کند. مردم دوست ندارند پول شان به دلیلی برود که مخالف مستقیم با ارزش های اصلی آنها باشد.

با این حال، با دفاع از مباحثی که مزایای اجتماعی آشکاری برای همه دارند (ازجمله بهبود آگاهی از سلامت روان یا مقابله با اعتیاد به مواد مخدر)، می توانید بلافاصله وفاداری مشتری را با کمک به آنها که احساس کنند با خرید از شما به نوعی تغییر ایجاد می کنند، بالا ببرید.

با خلق یک مشتری وفادار، پایه و اساس محکمی برای موقعیتی پایدار خواهید داشت.

امیر نیک خواه

مدیرعامل گروه توسعه صادرات ایران مدیوم

پاسخ دهید